Jednym z najczęściej popełnianych czynów zabronionych jest przestępstwo niealimentacji – czyli przestępstwo polegające na niepłaceniu alimentów, stypizowane przez ustawodawcę w art. 209 § 1 k.k. W tym wpisie dowiedzą się Państwo jakie konsekwencje na gruncie prawa karnego niesie za sobą niepłacenie alimentów.
Spis treści
ToggleNa czym polega przestępstwo niepłacenia alimentów (niealimentacji)?
Przestępstwo niepłacenia alimentów polega na uchylaniu się od ciążącego na sprawcy wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego pieniężnie. Przedmiotem ochrony są tutaj rodzina i instytucja opieki. Podkreśla się, że chodzi o zabezpieczenie materialnych podstaw egzystencji dla osób najbliższych sprawcy oraz tych, których prawa w tym zakresie wynikają z orzeczenia sądowego lub ustawy.Art. 209 k.k. § 1. Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Niepłacenie alimentów a niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych – przestępstwo niealimentacji w trybie kwalifikowanym.
Czy można uniknąć kary za niepłacenie alimentów?
- nie podlega karze sprawca, który uiści w całości kwotę zaległych alimentów (nie może to jednak nastąpić później niż przed upływem 30 dni od daty pierwszego przesłuchania go w charakterze podejrzanego);
- nie dochodzi do popełnienia przestępstwa, jeżeli zachowanie sprawcy (niepłacenie alimentów) spowodowane jest przyczyną zewnętrzną, całkowicie od niego niezależną. Nie rodzi więc odpowiedzialności z tego tytułu nieuiszczanie świadczeń alimentacyjnych z powodu ciężkiej, przewlekłej choroby, uniemożliwiającej osiąganie żądanych dochodów.
Kiedy organy ścigania wszczynają postępowanie z powodu niepłacenia alimentów?
Co do zasady, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego. Tym samym, konieczne jest wykazanie inicjatywy przez uprawniony podmiot w postaci złożenia odpowiedniego zawiadomienia wraz z wnioskiem o ściganie. Wyjątkiem od powyższego jest sytuacja, gdy pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, wówczas ściganie następuje z urzędu.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z niepłacenie alimentów, umów spotkanie w Kancelarii i skorzystaj z pomocy profesjonalisty.
Spotkanie w Kancelarii można umówić:
- telefonicznie – dzwoniąc pod numer: 665-855-111
- mailowo – wysyłając wiadomość na: kancelaria@dlugoleka-adwokat.pl
- przez system rezerwacji online – >link<