Adwokat Długołęka – Hanna Bohr-Szymczak

Co robić kiedy dłużnik nie chce oddać pieniędzy.

Fot. Karolina Grabowska

Pożyczyłeś pieniądze i obawiasz się, że nie doczekasz się ich zwrotu? Kontrahent nie zapłacił za towar? Niemożność odzyskania swoich pieniędzy to nieprzyjemna i frustrująca sprawa. Poniżej przedstawiam kilka kroków, które należy podjąć w takiej sytuacji.
Krok 1
Po pierwsze spróbuj rozwiązać sprawę polubownie. Może kwestia nieuregulowania długu wynika z przeoczenia, błędu lub choroby dłużnika. Czasami warto wykonać telefon lub wysłać wiadomość e-mail z przypomnieniem o zaległej należności. Jeżeli dłużnikiem jest osoba, z którą często współpracujesz i wiesz, że jego problemy finansowe są przejściowe, a także zależy Ci na dobrych relacjach, warto zaproponować ugodowe zakończenie sporu, np. poprzez rozłożenie płatności na raty. Pamiętaj, żeby niezależnie od zachowania dłużnika zachowywać kulturalny i profesjonalny ton komunikacji. Wymieniane pomiędzy wami wiadomości mogą być późniejszymi dowodami w sądzie.
Krok 2
Jeżeli próby nawiązania kontaktu nie przynoszą rezultatów, powinieneś zacząć zbierać dokumentację, która potwierdza umowę lub pożyczkę jaka łączy Cię z dłużnikiem. Może to być faktura, wiadomość sms czy e-mail.
Krok 3
Kolejnym krokiem jest sporządzenie i wysłanie do dłużnika pisma – wezwania do zapłaty. W takim piśmie należy wskazać z czego wynikają nasze żądania (np. z zawartej umowy, lub wystawionej faktury), wskazać kwotę, jakiej zwrotu oczekujemy od dłużnika, zakreślić termin do zwrotu wskazanej kwoty (np. 7 dni od dnia otrzymania wezwania do zapłaty) oraz wskazać w jaki sposób (najczęściej na jaki rachunek bankowy) ma nastąpić zapłata. Nie ma przy tym znaczenia, że powyższe wynika z umowy lub wcześniej wymienianych między wami wiadomości. W przypadku nieuregulowania należności wezwanie do zapłaty będzie Twoim dowodem w sądzie, dlatego należy zadbać o to, żeby zawierało wskazane wyżej elementy.
Krok 4
Jeżeli dłużnik nie reaguje na wysyłane przez Ciebie wezwania do zapłaty warto skonsultować się z prawnikiem, który podpowie jakie dalsze działania należy podjąć. Tego typu sprawom towarzyszy stres i duże emocje. Należy się zastanowić, czy samodzielne działania nie przyniosą nam więcej strat emocjonalnych niż kwota, która być może uda nam się odzyskać. Dlatego warto, żeby sytuację ocenił specjalista, który oceni szanse na wygraną w sądzie i będzie realnym wsparciem w procesie odzyskiwania należności zarówno na etapie przedsądowym, jak i w trakcie procesu. Pomoc profesjonalnej kancelarii prawnej może rozpocząć się już na etapie prób polubownego rozstrzygnięcia sporu poprzez uczestniczenie w mediacjach, jak i kierowanie pism wzywających do uregulowania zadłużenia. Praktyka każe twierdzić, że im szybciej podejmiesz konkretne kroki, tym większe masz szanse na odzyskanie długu.

Spotkanie w Kancelarii można umówić:

  • telefonicznie – dzwoniąc pod numer: 665-855-111
  • mailowo – wysyłając wiadomość na: kancelaria@dlugoleka-adwokat.pl
Scroll to Top